מה עושים עם ג'ני ? תיאטרון הבימה

פורסם בתאריך : 27/07/2016

לרשימת הפרסומים המלאה


 

מה עושים עם ג'ני ? – לצאת מהקובייה בגיל שבעים וחמש

 

ביקורת מאת יהודית גרינברג

 

מאת:ד.ר. ויילד

תרגום :שמוליק לוי

עיבוד ובימוי:הלל מיטלפונקט

 

מה ההבדל בין זקן לבטרייה? שואלת ג'ני ומשיבה:לבטרייה יש פלוס אחד לפחות (חחח…). להצגה "מה עושים עם ג'ני?" שמעלה תיאטרון הבימה בכיכובה של ליא קניג,כלת פרס ישראל.יש יותר מפלוס אחד.

 

הפלוס הראשון הוא המשחק של ליא קניג (בת ה-87,חמסה!)בדמות ג'ני ,משחק המשלב בתוכו ריקוד,שירה והמון כישרון…לצידה משחקות בכישרון רב דבורה קידר (הזכורה מתפקידה כאמא של בנצי בסרט "אסקימו לימון" ,לא יאומן…בת 92).בתפקיד אודורה,גיסתה של ג'ני,ושתי בנותיה מאיה מעוז ,בתפקיד הלן הבת הבכורה הגרושה וריקי בליך ,בתפקיד שרלוט ההריונית,ביתה הצעירה. משחק הוא אומנות,,ובהצגה זו האומנות ממריאה לשחקים.

 

 

הפלוס השני הוא הנושא – הזיקנה.המחזה מציב בפנינו מראה למה שאנו קוראים "גיל הזהב".ג'ני מנסה לשבור את המוסכמות לגבי דמות "הזקנה" ,ולצאת מהקופסה..היא רוצה להגשים את חלומותיה ומאווייה.מציירת תמונות עירום,שותה שמפנייה("מלכת התרופות"),לומדת ריקוד,מתחברת למוסיקה עכשווית (ראפ) ו…מכניסה לביתה מאהב.,המשמש גם כיועץ השקעות (זהירות !כמו שצ'כוב אמר "אקדח" המופיע במערכה ראשונה ירה במערכה השלישית).

 

 

 

 

בניגוד לג'ני ,גיסתה אודורה ההיפוכונדרית מייצגת את הזקנה "הקלאסית", המדברת כל הזמן על מחלות ומוות (תנחשי מי מת היום ?).

 

הלן,הבת הבכורה,אינה מסוגלת לקבל את "התנהגותה" של האם,(שיש לה יותר סקס מאשר לה…)היא מציעה לה לבוא להתגורר איתה,כדי שתוכל "להשגיח" עליה.הלן גם שולחת אליה את בן זוגה הגרונטולוג ה"מומחה" לבעיות זיקנה,כדי לעזור לה להתמודד עם "הבעיה",אך הוא משתכנע שג'ני מתמודדת עם גיל הזקנה בצורה הכי טובה באמצעות עשייה (DOING). נושא הזיקנה מכניס למחזה רובד פסיכולוגי המעמיק את העלילה של המחזה.

 

בראיון שנערך עם ליא קניג היא אומרת "בכל גיל, צריך ללכת עם הזמן ולא להישאר בזמן שהסביבה רוצה לראות אותך בו… אם יש מוזיקה חדשה, יש "ראפ", אז אני רוצה לדעת מה זה ה"ראפ" הזה. אני לא נבהלת ממנו. אני בוחרת לא להיתקע ב"טנגו",אלא להכיר את הסגנון החדש.

 

אולי אני לא יכולה לרקוד את זה, אבל אני לפחות יודעת שיש דבר כזה.", ואכן היום בעידן הווטסאפ ,אנו פוגשים "זקנים" רבים שהפסיקו לפחד מהמחשב,מהאינטרנט …משתמשים באפליקציות ,בווטסאפ ובסקייפ , ולא רק מעבירים ביקורת על "הדור הצעיר".

 

הפלוס השלישי הוא שבירה של מבנה ההצגה הקלאסית באמצעות שילוב של מחזה בתוך מחזה,לקראת סיום ההצגה עושה ג'ני "הופעת סטאנדאפ",היא מספרת בדיחות לקהל,משתפת אותו במופע,ומעיפה את הקהל…

 

מה עושים עם ג'ני" הוא מחזה ריאליסטי,הדמויות בהצגה הן דמויות שאנו פוגשים אותן בחיים… בדרך כלל מקובל שבנות "מתמרדות" וגורמות כאבי ראש לאמותיהן. אך בהצגה זו התהליך הוא הפוך – הבנות הולכות בתלם,ואילו האם "משתגעת".

 

 

המחזה מצחיק, שופע הומור,אך יש בו גם "קצת" עצב …והרבה חומר למחשבה.מחשבה על מימוש חלומות,על היציאה מהקופסה,על איך לחיות את החיים.

בסיום ההצגה ג'ני ואודורה רוכבות על אופנוע וירטואלי ,וגם לנו הצופים מתחשק להצטרף אליהן למסע,כי כמו ששרה ג'ני : החיים כל כך יפים,קמים בבוקר ועפים.

 

 

לרכישת כרטיסים להצגה מה עושים עם ג'ני ולוח ההופעות לחץ כאן 

 

לעדכונים נוספים כל שעליכם לעשות הוא לסמן "" like" בעמוד הפייסבוק שלנו  וכך תהיו הראשונים להתעדכן בפרטים על ההופעות והאירועים החמים בישראל 2016.

 

ניוזלטר

סקר קצר:

צוות מה עושים היום עובד במרץ לשיפור חווית השימוש במה עושים היום.

נשמח לשמוע את דעתכם.

1. גיל:  18-24 25-34 35-44 45+

2. תוכן אירועים מועדף (ניתן לבחור מספר קטגוריות):

 הופעות חיות הופעות סטנדאפ מסיבות בארים פעילויות עם ילדים פסטיבלים אחר

3. איזור בארץ (סביבה):

 תל אביב ירושלים חיפה באר שבע אילת

4. האם קיבלת מענה למה שחיפשת?

 כן לא

* הסקר הינו אנונימי לחלוטין