הצגה – שעה של שקט – מקרון צרפתי

פורסם בתאריך : 16/02/2016

לרשימת הפרסומים המלאה


שעה של שקט – מקרון צרפתי 

(מאת: יהודית גרינברג)

 

"שעה של שקט" הוא מחזה מפרי עטו של גאון הקומדיה הצרפתית החדשה, פלוריאן זלר, המחזה נכתב ב-2013 ואף עובד לסרט ב-2015. תרגום: דורי פרנס .הפקה של תיאטרון חיפה בשיתוף תיאטרון בית ליסין.

המחזה הוא פארסה תיאטרלית שהיא ג'אנר תיאטרלי קומי שמציג בפני הקהל מצבים מוקצנים.

 

הצחוק נובע מאופי הדמויות ומהמצבים שהן נקלעות אליהם.קצב העלילה מסחרר ומהירותו גדלה ככל שהעלילה מתקרבת לסופה.הסופר ג'ון מורטימר הגדיר את הפארסה כ"טרגדיה שמשוחקת במהירות אלף סיבובים לדקה".ואכן זה מה שקורה בהצגה "שעה של שקט".

 

שם ההצגה הוא "שעה של שקט", אך על הבמה אין אף לא רגע אחד של שקט…בגידות,רעש של שיפוצים,מערכת מורכבת של יחסים בין הורים וילדים,שיחות טלפון "מטרידות" עם האם (שכה מוכרות לנו…),שכן פולני המתלונן על תיקרה רטובה… העלילה הופכת לקרוסלה הסוחפת אותנו לחוויה של הנאה וצחוק.

 

457654645

 

מי שמניע ללא ספק את הקרוסלה המדהימה הזו הוא ששון גבאי הלא הוא מישל. מישל סולח לאישתו על בגידתה,כדי לרצות אותה הוא "מביים" סצינת קינאה, משבח את המוסיקה האוונגרדית של הבן, שהיא אנטיתיזה למוסיקת הג'אז אותה הוא אוהב, מקשיב לקשקושי השכן,"משוחח" עם אמו 'הנודניקית' בטלפון, וכל זה הוא עושה – רק כדי שיוכל סוף סוף לשמוע את תקליט הג'אז ש"מצא" בשוק הפישפישים, תקליט שניסה במשך שנים להשיגו… מצידו יכול הכל להיהרס – יחסי המשפחה, החברוּת, הבית … והכל למען שעה של שקט.

 

ששון גבאי הוא "המלך", בזכות המשחק המצויין, הבעות הפנים, ההברות הקטועות,ה חזרה על מילים ( את אומרת לי, את אומרת לי,את אומרת לי… מה את אומרת לי?), והאנרגיה המחשמלת שלו. הוא מעיף אותנו גבוה גבוה… הדס קלדרון,,הלא היא נטלי, אשתו של מישל, משחקת בצורה אמינה את דמות האישה והאם "הרוצה לשוחח" ולפתוח את נושא "השקר" בחייה.

 

אלעד אטרקצ'י מגלם את תפקיד סבסטיאן, הבן שלהם, בן ה- 30, שגר במרתף, חבר בלהקת פאנק, המשנה את שמו לפקינג רט.הוא משחק באופן מבריק את דמות הפנקיסט.התלבושת שעיצב לו מעצב התלבושות – אורן דר מדהימה. אלעד לבוש כפנקיסט ועל קודקודו רעמה צבעונית הזויה.

 

גיל וסרמן, השיפוצניק מפורטוגל המתחזה לפולני, "גונב" לעיתים את ההצגה ….בשפתו העילגת של עובד זר,ובהתרוצצותו עם הדליים הצבעוניים על הבמה. השכן הפולני רפי תבור, עם כל הגינונים "הפולניים" והקלאסיות האירופאית מפגין הופעה משכנעת ומשעשעת.

 

ויש את החברה הטובה של נטאלי, אלזה, עופרי פרישקולניק- אלדד,שהיא גם "החברה הטובה" של מישל,ואת החבר הטוב של מישל פייר,ג'יל בן דוד,שהוא גם "החבר הטוב" של נטאלי.

 

מעצב התפאורה – סשה לישיאנסקי.עיצב תפאורה קלאסית המתעלה לקראת סיום המחזה, בהרס שנגרם לבית המתפרק,בצורה יצירתית וביכולת מכנית מרשימה . הנוסח העברי של דורי פרנס מצליח לעשות רילוקיישן למחזה מפריס לתל אביב ( למעט שמות הדמויות).על המוסיקה אחראי שאול בסר, אורי מורג עיצב תאורה,אילן גזית הדריך את קרבות הבמה( שהם בעצם תגרות הידיים בין המשתתפים),ועל כל אלה מנצח הבמאי משה נאור.

 

הפיצוץ בצינור הבית מסמל באופן אנאלוגי את "הפיצוץ" בחייו של מישל,פיצוץ המוביל להרס הבית(תרתי משמע).

מישל המנסה להיאחז בתקליט,מגלה בסוף כי גם חלום זה לא ממש "עובד"! המחזה נוגע בכל נקודות החולשה בחיינו, ומתכתב עם כל הפארסות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות שאנו עדים להם בחיי היומיום.

 

אנחנו צוחקים,נהנים,חושבים ,ומה שנשאר 'כשהמסך יורד' זה לקנח בכוס קפה ומקרון צורפתי בדרך הביתה.

 

לחץ כאן לרכישת כרטיסים להצגה "שעה של שקט"

 

ניוזלטר

סקר קצר:

צוות מה עושים היום עובד במרץ לשיפור חווית השימוש במה עושים היום.

נשמח לשמוע את דעתכם.

1. גיל:  18-24 25-34 35-44 45+

2. תוכן אירועים מועדף (ניתן לבחור מספר קטגוריות):

 הופעות חיות הופעות סטנדאפ מסיבות בארים פעילויות עם ילדים פסטיבלים אחר

3. איזור בארץ (סביבה):

 תל אביב ירושלים חיפה באר שבע אילת

4. האם קיבלת מענה למה שחיפשת?

 כן לא

* הסקר הינו אנונימי לחלוטין